توضیحات تکمیلی بازی گردش پول

سلام ، من کاترین زرگریان هستم ، سرپرست طراحی منطق بازی گردش پول ، من افتخار این را داشته ام که طی پنج سال گذشته در کلاس های حضوری رابرت کیوساکی درباره امور مالی و بازی گردش پول شرکت داشته باشم و با استفاده از نکاتی که آموخته ام توانسته ام زندگی را تغییرات اساسی بدهم ، با توجه به پیام های دریافتی از طرف مخاطبان بازی گردش پول ، اول از آن دسته عزیزانی که با پیام هایشان موجب دلگرمی و تشویق ما بوده اند صمیمانه تشکر و قدردانی می کنم و با توجه به اینکه بخشی از سوالات ، انتقادات و مواردی که دوستان با تکیه بر آن بازی گردش پول فارسی را به داشتن ایراد ، باگ و غیره متهم می کنند ، تکراری بود نیاز دیدیم تا در مطلب مستقلی این موارد را توضیح دهیم تا علاوه بر اینکه ممکن است این سوالات در ذهن سایرین نیز باشد ، از توضیح مجدد و اتلاف زمان جلوگیری شود .

چرا هزینه های با شغل فرد متناسب نیست ؟

کارت های هزینه های غیر ضروری نمادی است از هزینه هایی که در عین غیرضروری بودن مجبور به پرداخت آن می شویم ، یک کارگر با درآمد اندک نباید کارت خرید تردمیل را ببیند ؟ بسیار خب شما می توانید به جای عبارت خرید تردمیل هر چیز دیگری را تصور کنید ، آیا کارگر اصلا هزینه غیرضروری ندارد ؟ ، البته کارگر شاید برای خودش تردمیل یا انگشتر برلیان نخرد ولی اگر همسر یا فرزندش تردمیل بخواهد مجبور می شود بخرد.

تولد فرزند هم نماد ایجاد مسئولیت مالی دیگران است و الزاما به معنی فرزند نیست و می تواند مثلا نگهداری از مادر یا پدر سالخورده باشد یا هر چیز دیگری ، یکی از دوستان پیامی برای ما نوشته بود با این مضمون که تولد سه فرزند در یکسال غیر ممکن است و باگ بازی است !!! در جواب این دوست عزیز می گویم که اول اینکه شما می توانید صاحب فرزند سه قلو شوید ! دوم اینکه تولد فرزند فقط یک نماد است و آنچه مهم است اصل آموزش است ، چه نسخه فیزیکی چه نسخه موبایلی و چه نسخه های اورجینال ریچ دد و چه تولیدات بومی شده در هیچ کجای جهان فرقی از این نظر با هم ندارند.

چرا در بازی گردش پول ، وام بانکی با پرداخت اقساط از کل وام کسر نمی شود ؟

قبل از هر چیز این نکته را مجددا یادآوری می کنم ، بازی گردش پول و همه قوانین آن توسط رابرت کیوساکی ابداع شده و چه بازی تولیدی ما و چه سایر همکاران ما که در ارائه بازی فیزیکی و تشکیل کلاسها و کارگاه های این بازی و آموزش مالی فعالیت دارند از قوانین بازی تبعیت می کنند و یکی از همین قوانین این است : وام بانکی تا تسویه اصل پول ماهیانه 10 درصد کل پول به عنوان سود کسر می شود .

دقت کنید بازیکن از بانک ملی ایران وام نمی گیرد بلکه از بانک پدر پولدار وام می گیرد و این بانک می گوید من ضامن نمی خواهم و بدون تشریفات به شما بصورت آنی هر چقدر که بخواهید وام می دهم ولی با این قانون . ( در فرهنگ ما ربا یا نزول نام دارد )

تغییر این قانون در بازی فیزیکی که تقریبا غیر ممکن است ( به علت احتمال خطا و طولانی شدن بازی چون باید بازیکن مرتبا برگه تراز خود را بروزکند) ، اما در نسخه موبایل این امکان وجود دارد اما چرا این مورد اعمال نمی شود ؟

تصور کنیم که وام بانکی با پرداخت اقساط کسر می شد ، ان وقت چه می شد ؟

بازیکن بدون نیاز به ضامن ، تشریفات اداری ، انتظارهای طولانی و با موافقت آنی وام می گیرد چیزی که در دنیای واقعی برای افراد عادی جامعه امکان پذیر نیست (حتی وام ازدواج ) ، بازیکن با شیوه ای که در ایران بسیار مرسوم است یعنی " یک خانه قسطی بخر ، اجاره بده ، قسطش رو از اجاره بده " بازی را ادامه می دهد و احتمالا خیلی زود ثروتمند هم می شود  ، خب وقتی شما در زندگی واقعی نمی توانید هر هفته از بانک وام بگیرید چرا باید این تصور که با وام می توانید ثروتمند شوید را در ذهنتان تقویت کنید ؟ و مفهوم بدهی های خوب و بد  چگونه به بازیکن منتقل می شد ؟ آیا اگر ما بازی را جوری طراحی می کردیم که این قانون اصلی را نقض می کرد باعث گمراهی و خیانت به بازیکن از اصل این موضوع که در حال یادگیری آموزه های کیوساکی است ، نمی شدیم ؟

همانطور که میدانید هدف رابرت کیوساکی از طراحی بازی گردش پول این بود که آموزش های مالی خود را که در کتاب های پدرپولدار پدربی پول و هوش اقتصادی ارائه کرده بصورت عملی نشان دهد ، وام بانکی با سود زیاد بصورت ظالمانه بازیکن را مجبور می کند که تمرکز خود را روی بالا بردن هوش مالی خود کند و زیر بار بدهی های بد نرود و تلاش بر این باشد که پول برای تو کار کند و نه تو برای پول .

من تلاش کردم بصورت ساده و خیلی خلاصه با اتکا به تجربه و آموزش هایی که خودم دیدم  این سوال را پاسخ دهم که امیدارم قانع کننده باشد ، اما اگر برای شما قانع کننده نبود ، خوشبختانه در ایران اساتید برجسته ای وجود دارند، که می توانید در این خصوص از این اساتید راهنمایی بخواهید .

در ادامه یکی دیگر از سوالاتی که زیاد پرسیده شده را بررسی می کنیم .

من می خواهم دارایی هایم را حتی با ضرر بفروشم ، چرا باید منتظر کارت بازار بمانم ؟ این با دنیای واقعی تضاد دارد 

در ابتدا مجددا عرض می کنم که بازی گردش پول برای یادگیری بهتر آموزه های کیوساکی منتشر شده و قرار نیست بازی با هوش مالی ما هماهنگ باشد و با ذکر مثال واقعی از خودم در دنیای واقعی این مورد را توضیح می دهم .

سال گذشته قصد فروش 10 قطعه زمین مرغوب با کاربری باغ ویلا و سند و مدارک کامل را در اطراف کرج بصورت فوری داشتم با تصور اینکه می توانم با قیمت پایین سریعا این زمین ها را بفروشم مرتبا در اینترنت آگهی می کردم و مشاورین منطقه نیز هم زمان روی آن کار می کردند ، اما متاسفانه پس از گذشت شش ماه با وجود اینکه قیمت پیشنهادی من خیلی پایین بود خریداری پیدا نشد .

یا یادم هست که یکی از دوستان آپارتمانی بدون پارکینگ و آسانسور در طبقه چهارم داشت و نیاز شدیدی هم به پول داشت اما موفق به فروش آن نمی شد .

بله در دنیای واقعی همیشه خریدار وجود ندارد ، شاید ما بتوانیم اتومبیل خودمان را سریعا زیر قیمت بفروشیم ولی تضمینی نیست که ملک شما سریعا خریداری داشته باشد . این یکی از مواردی است که کیوساکی می خواهد بازیکن درک کند ، وقتی که حدس می زنید که در آینده نزدیک به پول نقد نیاز خواهید داشت به امید اینکه بتوانید ملک خود را بفروشید همه پول خود نقد خود را صرف نکنید ، بازیکن در چند قدمی احتمال بیکاری موقت قرار دارد اما همه پول نقد خود را و با دریافت وام صرف خرید ملک می کند و زمانی که احتمالا ورشکست می شود بازی را مقصر می داند ! .

جوابیه به پیشنهادات در خصوص افزایش یا کاهش سود سهام و پیشنهادات معاملات و ...

کلیه الگوریتم هایی که در طراحی بازی استفاده شده از معادلات ریاضی و آمار و احتمالات استفاده می کند ، به عنوان مثال زمانی که بازیکن کارت سکه طلا را برمیدارد به احتمال 70 درصد نرخ رشد مثبت و به احتمال 30 درصد نرخ رشد منفی را شاهد خواهد بود ، این معادلات با توجه به تعداد کارت ها در بازی اصلی به دست می آمده و با توجه به وضعیت اقتصادی ایران تغییراتی کرده ، هر گونه تغییر در این معادلات باید دقیقا بررسی شود تا مبادا باعث گمراهی بازیکن شود به بیان ساده تر به جای آنکه بازیکن به صورت عملی متوجه اصل کار کردن پول شود این تصور در ذهنش پدید آید که راه پولدار شدن خرید سکه یا سهام است .

بنابراین شاید به نظر ساده بیاید که ما شانس فروش املاک را در بازی بالا ببریم اما در عمل پس از تغییر معادله بازی باید بررسی ها دقیقی صورت بگیرد تا اطمینان حاصل کنیم که آموزش اصلی بازی لطمه نبیند .

البته ما برای جلوگیری از کسالت و حفظ هیجان بازی همواره در حال کار برای بروزرسانی بازی با شرایط فعلی اقتصادی ایران هستیم اما با توجه به قیمت پایین این محصول ، منابع مالی لازم برای ارائه بروزرسانی های روزانه و هفتگی را نداریم .

چرا شغل ها و میزان درآمد ها ثابت هستند و بازیکن نمی تواند خودش انتخاب کند ؟

 

اول چون در بازی اصلی اینطور است دوم اینکه این بازی آموزش یادگیری امور مالی است و آنچه اهمیت دارد همین آموزش و یادگیری است نه عنوان شغلی بازیکن ، شما با درآمدهای مختلف خودتان را تمرین می دهید و هوش مالی خود را تقویت می کنید ، دوم اینکه هر شغل درجه سختی خود را دارد شما با قرار دادن خودتان در شغل مثلا کارگر یک درجه سختی بالایی را تجربه می کنید ، پس اگر بتوانید با این شغل و درآمد کم و درجه سختی بالا از چرخه خارج شوید می توانید بابت هوش مالی بالایتان خوشحال باشید ، پس مشاغل برای محک زدن خودتان در وضعیت های دشوار و آسان است و الزاما قرار نیست با عنوان شغلی واقعی شما مطابقت داشته باشد.

سخن آخر

بازی گردش پول رابرت کیوساکی پر از نکته های هوش مالی است ، قرض ، بدهی ، دارایی ، درآمد ، مخارج زندگی و ... و در هر کارت بازی نکته ای دارد و بازی گردش پول فارسی با تبعیت از قوانین بازی رابرت کیوساکی طراحی و تولید شده و از هرگونه تغییر در قوانین و ساختار اصلی بازی که منجر به این شود که به جای آموزش های رابرت کیوساکی ، تصور و بینش و هوش اقتصادی خودمان را به بازیکن القا کنیم معذوریم .

من به عنوان سرپرست طراح بازی گردش پول از کلیه عزیزانی که قبلا با بازی گردش پول یا کتاب های رابرت کیوساکی آشنایی ندارند خواهشمندم قبلا از نصب و اقدام برای خرید بازی با مطالعه کامل راهنمای بازی و تحقیق بیشتر با آمادگی ذهنی کاملی اقدام به خرید این بازی کنند .

همچنین این بازی گردش پول برای افرادی است که تصمیم قوی و راسخ گرفتند که به استقلال مالی برسند ، آنچه خیلی خیلی اهمیت دارد همین تصمیم راسخ است و بازی گردش پول ابزاری است که به آن نیاز دارید ، همان طور که با یک یا چند بار ورزش کردن در ماه شما به تناسب اندام نخواهید رسید با یک یا چندبار انجام این بازی هم به هوش مالی نخواهید رسید ، شما پس از گرفتن آن تصمیم بزرگ باید بصورت روزانه این بازی را با مشاغل مختلف تمرین و انجام دهید تا به هوش مالی لازم برسید و همچنان انجام این بازی را ترک نکنید و مثل یک عادت در خود پرورش تا بازم هم هوش مالی خود را افزایش دهید.